۷ مطلب در فروردين ۱۳۹۹ ثبت شده است

انواع نمودارهای مورد نیاز برای تحلیل تکنیکال بورس

برای تحلیل وضعیت سهم مورد نظر، به نمودار سهم نیاز داریم تا بتوانیم روی آن تحلیل خود را آغاز کنیم. برای این منظور پس از نصب مفید تریدر تمام نمودارهای سهام به صورت رایگان در اختیار تریدر قرار می گیرد. این قسمت 5 آموزش بورس می‌باشد.

دانلود فیلم رایگان آموزش بورس

دانلود فایل فشرده فیلم انواع نمودارهای مورد نیاز برای تحلیل تکنیکال بورس

 

انواع نمودار تحلیل تکنیکال سهم:

انواع نمودار تحلیل تکنیکال سهم موجود و مورد نیاز در تحلیل تکنیکال که نرم افزار مفید تریدر هم از آنها پشتیبانی می‌کند 3 مورد است که به طور کامل به توضیح هریک از سه حالت می‌پردازیم.

 1. نمودار خطی یا کلوز لاین Line chart
 2. نمودار کندل استیکی یا نمودار شمعی ژاپنی Candlesticks
 3. نمودار بار چارت یا میله‌ای Bar Chart

 

نمودار خطی یا کلوز لاین Line chart

این نمودار قیمتی از حاصل به هم وصل کردن آخرین قیمت‌ها به وجود می‌آید. تنها ما را از آخرین قیمت‌ها مطلع می‌کند.

[caption id="attachment_93" align="aligncenter" width="700"]نمودار خطی یا کلوز لاین Line chart نمودار خطی یا کلوز لاین Line chart[/caption]

 

نمودار کندل استیکی یا نمودار شمعی ژاپنی Candlesticks

در این مدل از نمودار اطلاعاتی شمامل کمترین قیمت – بیشترین قیمت - قیمت باز شدن – قیمت بسته شدن را نیز می توان به راحتی مشاهده کرد. کاربرد نمودار کندل استیکی بسیار زیادتر از نمودار خطی است چون جزئیات بیشتری برای تصمیم‌گیری به ما نشان می‌دهد.

[caption id="attachment_94" align="aligncenter" width="700"]نمودار کندل استیکی یا نمودار شمعی ژاپنی Candlesticks نمودار کندل استیکی یا نمودار شمعی ژاپنی Candlesticks[/caption]

 

نمودار بار چارت یا میله‌ای Bar Chart

این نمودار مثل حالت قبلی یعنی نمودار کندلی برای ما اطلاعاتی شامل قیمت آغازین – قیمت پایانی- قیمت کمترین – قیمت بیشترین را به ما نشان می‌دهد. اما شکل ظاهری آن با حالت کندلی متفاوت است.

[caption id="attachment_95" align="aligncenter" width="700"]نمودار بار چارت یا میله‌ای Bar Chart نمودار بار چارت یا میله‌ای Bar Chart[/caption]

 

در آموزش‌های بعدی به طور کامل در مورد کندل‌ها و نحوی تشکیل آنها توضیح خواهم داد، که چگونه ساخته می شوند و کاربردهای هر کدام چیست.

دانلود مقاله PDF انواع نمودارهای مورد نیاز برای تحلیل تکنیکال بورس

روند چیست trend؟ و به چند دسته تقسیم می‌شود؟

روند چیست سوالی بسیار مهم و کلیدی برای یک تریدر است. که در قسمت چهارم آموزش بورس به آن میپردازیم، بهترین پاسخ به این سوال این است: به جهتی که حرکت قیمت را نشان می‌دهد روند می‌گویند.

تقسیم‌بندی روند

روندها را به دو نوع میتواند تقسیم‌بندی نمود:

 • روند قیمتی
 • روند زمانی

روند قیمتی و روند زمانی هر کدام خود به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

تقسیم‌بندی روند زمانی:

 1. روندکوتاه مدت
 2. روند میان مدت
 3. روند بلند مدت

تقسیم‌بندی روند قیمتی:

 1. روند صعودی
 2. روند نزولی
 3. روند خنثی

توضیح روند از نظر زمانی:

از نظر بنده روندها از نظر زمانی را نمی‌توان درست تقسیم بندی کرد و کاملا به شخص تریدر بستگی دارد. البته فقط نظر من نیست این میانگینی از نظر چند استاد بازار سرمایه است.

 • مثلا از نظر من یک روند کوتاه مدت بین 20 تا 30 روز است.
 • و یک روند میان مدت بین 3 تا 6 ماه است.
 • و یک روند بلند مدت بین 12 تا 15 ماه است.

 

پیوت چیست

خب قبل از اینکه ما وارد تعاریف انواع روند بشویم باید با مطلب مهمی به نام پیوت‌ها آشنا شویم. منظور پیوت: کف و سقف یا همان دره‌ها و قله‌ها در نمودار قیمت است.

تعریف آسان و روان پیوت:

به محل چرخش قیمت در نمودار قیمت را پیوت گویند.

 • اگر این چرخش در کف باشد پیوت کف یا دره گویند.
 • اگر این اتفاق در سقف باشد پیوت سقف یا قله گویند.

خب این آشنایی بود ولی ما پیوت‌ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

پیوت چیست

 

تعریف آسان و روان پیوت

در شکل بالا در حالت کندلی است. پیوت‌ها هیچ فرقی با نمودار خطی ندارد. حالا باید برویم برای آموزش که اصل ماجرا از این جا شروع می شود.

روند صعودی چیست؟

مطابق تعریف چارلز داو در یک روند صعودی، هر قله بالاتر از قله قبلی و هر دره نیز بالاتر از دره قبلی خود است. مادامی‌که این حالت وجود داشته باشد ما در یک روند صعودی به سر می‌بریم.

روند صعودی

روند صعودی

 

یک نمونه روند صعودی در سهم زکشت

یک نمونه روند صعودی در سهم زکشت

روند نزولی چیست؟

بر اساس تعریف چارلز داو، در یک روند نزولی، هر قله پایین‌تر از قله قبلی و هر دره نیز پایین‌تر از دره قبلی خود می‌باشد. مادامی‌که این حالت وجود داشته باشد ما در یک روند نزولی به سر می‌بریم.

روند نزولی سهم

در شکل زیر می توانید یک روند نزولی در سهم وبیمه ببنید

روند نزولی در سهم وبیمه ببنید

روند خنثی چیست؟

نمودار قیمت کف و سقفی جدیدی نمی‌سازد در طول زمان فقط بین یک محدوده سقف قیمتی و کف قیمتی حرکت می کند.

روند خنثی

در شکل فوق یک نمونه روند خنثی را می‌بینید، قیمت قادر به ایجاد کف و سقف جدیدی نیست.

 

دانلود PDF مقاله: روند چیست trend؟ و به چند دسته تقسیم می‌شود؟

 

آشنایی با نرم افزار مفید تریدر و دانلود آن

در این قسمت از آموزش بورس قصد دارم تا شما را با نرم ‌افزار مهم تحلیلی مفید تریدر آشنا کنم تمام تحلیلگران بازار سرمایه از این نرم افزار به صورت عمده استفاده می کنند.

برای دانلود فایل فشرده فیلم آشنایی با نرم افزار مفید تریدر کلیک کنید

تاریخچه کوتاه از نرم افزار مفید تریدر

اگر بخواهم تاریخچه نرم افزار مفید تریدر را برایتان بگویم به زبان ساده این‌گونه است که این نرم افزار همانند نرم افزار متاتریدر هست که سالها پیش توسط کارگزاری مفید بومی‌سازی شد و نامش از متاتریدر به مفید تریدر تغییر داد. این نرم‌افزار بیس و پایه اصلی آموزش تحلیل تکنیکال هست.

تمام آموزش‌های تحلیل تکنیکال ما بر روی این نرم افزار خواهد بود. این نرم افزار یک نرم افزار ساده و کم حجم هستش همانطور که از اسمش پیداست، واقعا برای یک تریدر بسیار مفید می‌باشد.

 این نرم افزار شامل گزینه‌هایی است که در مرور زمان به شما آموزش خواهیم داد که چگونه از این نرم افزار و امکانات آن به بهترین نحو استفاده کنید. درشکل زیر می توانید نمای از این نرم افزار را ببنید.

نرم افزار مفید تریدر

برای دریافت و نصب این نرم افزار حتما از سایت شرکت کارگذاری مفید استفاده کنید. دانلود مفید تریدر برای نسخه ویندوز، نسخه سیستم عامل اندروید و نسخه سیستم عامل ios به لینک زیر مراجعه فرمایید.

دانلود مفید تریدر

 

معرفی بخش‌های مفید تریدر

این نرم افزار چند قسمت دارد و اصلی‌ترین قسمت این نرم افزار قسمت سیاه رنگ و کادر مستطیل شکل است که از دو محور زمان و قیمت تشکیل شده است. در محور عمودی این نرم‌افزار قیمت‌ها درج شده و در محور افقی زمان درج شده است.

ستون سمت چپ نرم افزار که به نام مارکت واچ است نام تمام نمادهای بورسی را می‌توان در این ستون اضافه کرد در ابزار محور زمان شما می توانید نام تمام نمادهایی را که باز دارید و تحلیل می‌کنید را ببینید.

ویزگی‌های مفید تریدر

 ویژگی مهم این نرم افزار این است که تمامی تایم فریم‌ها را برای تحلیل پوشش می‌دهد و می تواند اطلاعات را از سازمان بورس برای ما دریافت کرده و به صورت نمودارهای قابل تحلیل به ما ارائه دهد.

ویژگی منحصر به فرد مفید تریدر این است که می تواند تایم فریم را از یک دقیقه تا ماهیانه را انجام دهد.

محل وارد کردن نام نمادهای

در شکل زیر که نوشته شده 2 محل وارد کردن نام نمادهای مورد نظر است.

محل وارد کردن نام نمادهای

در شکل زیر شما می توانید نام تمام نمادهای باز را در قسمت 3 ببنید. این نمادهایی که در پایین نوشته شده، یعنی شما اینها را در دست تحلیل دارید. نکنه: در سیستم‌هایی که سخت افزار ضعیف دارند، نباید تعداد زیادی نماد را باز کنید. چون نرم افزار دچار مشکل می‌شود.

نمادهای باز بورس

 

مفاهیم اولیه نمودار خطی و کندل استیک

اما برای اینکه شما به توانید از این نرم افزار به خوبی بهره ببرید نیاز است که با مفاهیم اولیه مثل نمودار خطی و کندل استیک اشنا باشید. اگرآشنا نیستید با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم.

نمودارخطی چیست؟

همانطور که در تصویر می بینید این نمودار از تعداد زیادی از خط‌های متوالی تشکیل شده است. که حاوی اطلاعاتی برای تحلیل‌گران تکنیکال است. به این نمودار نمودار کلوز قیمت نیز می‌گویند. با دیدن این نمودار ما پی به روند حرکتی سهم خواهیم برد. اما نه به دقت نمودار کندلی.

نمودارخطی بورس

نمودار کندلی چیست؟

به نمودارهای کندل استیکی نمودار شمعی نیز گفته می‌شود. تمام جزئیات قیمت از گذشته تا به حال درون این نمودار نهفته است. ترجمه این نمودارهای کندلی به شما کمک خواهد کرد که به راحتی با زبان چارت ارتباط برقرار کنید.

نمودار کندلی بورس

برای دست یافتن به این دانش شما باید علم کندل شناسی را یاد بگرید. در یک کلام بگویم زبان صحبت با چارت قیمت همان فهمیدن کندل استیک‌ها است.

دانلود PDF آشنایی با نرم افزار مفید تریدر و دانلود آن

 

انواع روش‌های تحلیل بورس، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی2

در قسمت قبل گفتیم بورس چیست خب بعد از گرفتن کد بورسی اولین قدم را شما طی کرده‌اید. دومین قدم یاد گرفتن تحلیل بازار بورس است. ساده برای تان بگویم انواع روش‌های تحلیل بورس به دو قسم است:

 • روش تحلیل بنیادی
 • روش تحلیل تکنیکال

انواع روش‌های تحلیل بورس، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

انواع روش‌های تحلیل بورس

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی، تحلیلی است که در مورد ارزشمند بود سهم به ما اطلاعاتی میدهد. نیاز دارد شما دانش بررسی صورت‌های مالی را بدانید. البته بنده به عنوان فعال بازار سرمایه به شما توصیه می‌کنم که یک آشنایی سطحی با این نوع روش تحلیل داشته باشید. که من در پست‌های بعدی شما را با مقدمات به اندازه کافی آشنا خواهم کرد.

تحلیل بنیادی بیشتر برای دانش آموختگان رشته‌های مهندسی صنایع و حسابداری کارایی دارد. و درک آن برای دانش اموختگان علوم اقتصادی راحتر است. برای انجام تحلیل بنیادی زمان‌ بیشتری نیازمندیم نسب به تحلیل تکنیکال است. افراد کمتری هم به این سبک تحلیلی روی می‌آورند.

بنده به تجربه می گویم تعداد افرادی که که با این سبک تحلیلی کار می‌کنند، خیلی کمتر هستند از افرادی که با تحلیل تکنیکال کار می کنند. البته این حرف من به این معنا نیست که شما دنبال تحلیل بنیادی نروید، هرگز این طور نیست. اما برای موفقیت سریع‌تر بورس شما باید مقدماتی از تحلیل بنیادی را بشناسید. برای شروع با گذر زمان دانش خود را زیاد کنید.

 

تحلیل تکنیکال چیست؟

اما تحلیل تکنیکال که پرکاربردترین نوع تحلیل در بازار سرمایه است، مد نظر ماست.

به دو دلیل اصلی زیر درصد موفقیت یک تحلیل‌گر تکنیکال بالاتر است:

 • آموزش این نوع تحلیل برای اکثریت جامعه آسان‌تر است
 • نیاز به سطح دانش بالایی ندارد

انواع روش‌های تحلیل بورس، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

 

تحلیل تکنیکال به زبان ساده:

اگر بخواهم تحلیل تکنیکال را  به زبان ساده برایتان بگویم، باید بگویم که ما در این روش با دیدن نمودار قیمت سهم از گذشته سهم پی به آینده سهم خواهیم برد، این ساده‌ترین و عامیانه‌ترین تعریف بود. در ادامه آموزش‌ها به طور کامل برایتان این نوع تحلیل فراگیر در بازار سرمایه را شرح خواهم داد.

خب حالابریم سراغ اینکه چگونه این سبک شیرین و پول ساز تحلیل تکنیکال را یاد بگیریم. شما نیاز است که حتما یک کامپیوتر برای خود داشته باشید. تا بتوانید تحلیل‌های خود را در محیط نرم افزار مخصوص تحلیل تکنیکال انجام دهید.

بنده از تحلیل تکنیکال سودهای فراوانی برده‌ام و قصد دارم به شما یاد دهم که چگونه با این علم برای خودتان کسب درآمد کنید. توجه داشته باشید ما در این روش نمودار سهم را بطور دقیق از گذشته بررسی می‌کنیم، تا بتوانیم بهترین قیمت را برای ورود به سهم پیدا کنیم و زمان ماندن در سهم را تخمین بزنیم و در قیمت مناسب با سود عالی از سهم خارج شویم، این یعنی تحلیل سهم به روش تکنیکال.

دانلود نسخه PDF انواع روش‌های تحلیل بورس، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

بورس چیست و چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم1

بورس چیست

بورس چیست اگر بخواهم این واژه را به بیان ساده برایتان بگویم: به زبان ساده، بورس به معنای بازار است. و بازار هم یعنی محل خرید و فروش است. خب فهمیدیم که هرجا که خرید و فروشی در جریان باشد بازاری به وجود آمده است. برای مثال مکان خرید و فروش خودرو، بورس خودرو نیز می گویند.

 

توجه داشته باشید که در بازارها دو نوع ما دارایی را ما می توانیم خرید و فروش کنیم.

 1. دارایی‌های واقعی یا فیزیکی مثل زمین، خودرو، اسباب زندگی و...
 2. دارایی‌های مالی، دارایی‌های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی مثل برگ سهام و اوراق مشارکت

به محلی که در آن سهام و اوراق بهادار خرید و فروش می شود، بورس اوراق بهادار می گویند. که ما قصد داریم از صفر تا صد این بورس اورق بهادار کشور عزیزمان ایران را برایتان به زبانی ساده و قابل فهم بیان کنیم. خب هدف ما مشخص شد. که می خواهیم  درمورد چه بورسی صحبت کنیم. می خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه از این بازار به کسب سود و ثروت بپردازید.

بورس چیست

 

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم و چه مزایایی برای ما دارد؟

خب توجه داشته باشید کار کردن و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه‌داری ریسک‌های خاص خود دارا می‌باشد، کسانی که وارد بورس می‌شودند و تصمیم به خرید و فروش سهام‌های شرکت‌ها را دارند، باید این ریسک‌ها را بپذیرند.

البته نگران نباشید، با یک آموزش کار آمد و مفید قادر خواهید بود تمام ریسک های موجود در بازار سرمایه را تحت کنترل خود بگیرید. و به کسب سود در این خان پر نعمت بپردازید.

مزایایی سرمایه گذاری در بورس

 1. با کمترین پول به مبلغ 100هزار تومان می توانید کار را شروع کنید، به شخصه بعید می دانم. بشود کسبی را با 100 هزار تومن شروع کرد. این بهترین مزیت بورس است.
 2. قابلیت نقدشوندگی سهام در بازار سرمایه است. شما به راحتی می‌توانید سهم خود را به راحتی به پول نقد تبدیل کنید. ولی اگر بخواهید خودروی خود را به پول نقد تبدیل کنید. این گونه نخواهد بود و زمان بیشتری خواهد برد.
 3. با صرف وقت چند ماه برای آموزش بورس می‌توانید به راحتی به امر سرمایه‌گذاری تسلط خوبی پیدا کنید.
 4. نیاز به محل کسب و کار ندارد این یک مزیت بسیار عالی است.
 5. ابزار خاصی نمی‌خواهد با یک گوشی هوشمند و یا یک کامپیوتر ساده می‌تواند بهترین نتیجه را بگیرید.
 6. از مزیت‌های آن این است که ساعت کاری کم و بدونه کارفرما خواهید بود.
 7. بهترین و اصلی مزیت بورس به نظر بنده این است که هرچه تلاش کنید به دونه مرز قادر خواهید بود درآمد کسب کنید و هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری ندارید و تنوع سهام بسیار است.

حال که فهمیدم بورس چیست و چه مزیتی دارد. باید  بپردازیم که چگونه باید وارد بازار سرمایه شویم. و از کجا شروع کنیم. با بورس یو در ادامه همراه باشید تا شما را راهنمایی کنیم به سمت موفقیت در بورس.

مزایایی سرمایه گذاری در بورس

چگونه وارد بورس شویم؟

برای ورود به بازار بورس ایران ابتدا لازم است که شما یک کد بورسی دریافت کنید. که مراحل ان بسیار ساده است. با در دست داشتن مدارک شناسایی و آخرین مدرک تحصیلی به یک کارگزاری بورس در محل زندگی خود بروید و ثبت نام کنید، تا یک کد بورسی به شما تعلق بگیرد.

ممکن است برای شما سوال پیش‌آید برای گرفتن کد بورسی کدام کارکزاری مهم است. خدمت شما عرض کنم شما می توانید با یک سرچ ساده نام و آدرس تمام کارگزان بورس را پیدا کنید. و یکی را انتخاب کنید. البته انتخاب کارگزاری برای مبتدیان خیلی اهمیت ندارد. ولی با گذر زمان و حرفه‌ای شدن می‌توانید تفاوت و مزیت‌های کارگزاری‌ها را تشخیص دهید. و بهترین را انتخاب کنید.

می‌توانید اگه از کارگزاری فعلی خود ناراضی هستید، به راحتی کارگزاری خود را عوض کنید. این موضوع آن چنان اهمیتی برای مبتدیان ندارد.

کد بورسی چیست؟

پس از ثبت نام در یک کارگزار بورس به شما یک کد بورسی تعلق می گیرد. کد بورسی از سه حرف اول فامیلی شما و یک عدد 5 رقمی است. مثلا فامیلی شما احدی است کد شما می شود.   احد 11111

نکته: برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی کد بورسی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید

خب تبریک به شما بعدا از گرفتن یک کد بورسی از کارگزاری بورس، شما قادر به خرید و فروش سهام خواهید بود. البته هرگز توصیه نمی‌کنم بدونه مطالعه وارد خرید و فروش سهام شوید.

پس از مشخص شدن کد بورسی و کارگزار شما، کارهای ثبت نامی به پایان میرسد. و یک قدم بزرگ به سوی موفقیت را طی کردید. به همین سادگی، حال برای خرید فروش سهام باید آموزش بورس ببنید. باز هم تاکید می‌کنم مبادا بدونه دانش دست به خرید و فروش بزنید. که شما را وارد زیان مالی و روحی می کند. در ادامه با انواع روش‌های تحلیل بورس آشنا خواهید شد.

دانلود PDF مقاله: بورس چیست و چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم

 

 

پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی و هزینه ساخت آن در تهران تبریز اصفهان یزد شیراز

پارکینگ‌ تمام اتوماتیک پازلی افقی یکی از ایمن‌ترین و پربازده‌ترین (از نظر فضای اشغال شده برای پارکینگ) مدل‌های پارکینگ‌ مکانیزه است که تا کنون در دنیا طراحی و استفاده شده است. و به دلیل همین ایمنی و بازدهی مکانی بسیار عالی همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع کسری پارکینگ برای واحد مسکونی، اداری و تجاری می باشد.

سه دلیل اساسی برای انتخاب پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی برای رفع کسری پارکینگ

1- سازگاری با تمامی شیوه‌های معماری و اجرای دیوار و ستون در ساختمان

پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی در هر مدل ساختمان فلزی و یا بتنی با هرگونه شیوه اجرایی، مانند ستون و یا با طراحی دیوار برشی قابل اجراست. و این یکی از دلایلی است که این مدل پارکینگ طبقاتی هوشمند را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع کسری پارکینگ در ساختمان‌های مسکونی و اداری تبدیل می‌کند.

[caption id="attachment_335" align="aligncenter" width="700"]پارکینگ‌ تمام اتوماتیک پازلی افقی پارکینگ‌ تمام اتوماتیک پازلی افقی[/caption]

 

2- ایمنی بالا و مطابقت با استاندارد آتش نشانی برای پارکینگ

2-1. همانطور که در تصویر نیز مشخص است با توجه به مکانیزم و شیوه جابجایی و تبادل پالت‌های خودرو بر روی همدیگر امکان هیچگونه سقوط و یا برخورد بین خودروها در حین حرکت با یکدیگر وجود ندارد، و همین مکانیزم ایمنی بالایی برای این مدل پارکینگ به ارمغان آورده است.

امکان اجرای سیستم اطفاء حریق اتوماتیک در پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی 

2-2. به دلیل اینکه تمام مکانیزم‌های حرکت خودرو از زیر پالت و توسط کریرها انجام می‌شود. به همین دلیل امکان اجرای سیستم لوله‌کشی آتشنشانی مطابق استاندارد NFPA13  از نوع سیستم اطفاء اتوماتیک آبی (SPRINKLER)  برای پارکینگ بر روی سقف و بالای هر خودرو امکان پذیر است.

امکان اجرای سیستم اطفاء حریق اتوماتیک در پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی 

 

3. بازدهی مکانی بالا

همانطور که در تصویر مشخص است و با توجه به مکانیزم‌های انتقال خودرو در این مدل پارکینگ مشاهده می‌کنید که در این روش تقریبا تمام فضایی که برای پارکینگ در نظر گرفته شده است، برای پارک خودور استفاده شده است. در صورتی که در پارکینگ‌های معمولی در ساختمان‌هایی که ستون وجود دارد اگر راهروهای بین خودروها و رمپ‌های ورود و خروج را در نظر بگیریم در بهترین حالت 60 درصد فضای در نظر گرفته شده پارکینگ، به پارک خودروها اختصاص داده می‌شود. در حالی که در مقایسه ظرفیت پارکینگ‌های مکانیزه تمام اتوماتیک پازلی افقی نسبت به پارکینگ معمولی گاها تا 200 درصد امکان افزایش ظرفیت پارکینگ در یک زمین یکسان بین این دو مدل وجود دارد.

بازدهی مکانی بالا پارکینگ طبقاتی

شیوه عملکرد و نحوه کارکرد پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی

در ابتدا برای درک بهتر موضوع لازم است تا اصطلاحات نام این پارکینگ را بیشتر توضیح دهم. در عبارتی که برای نام پارکینگ‌های مکانیزه فوق در نظر گرفته شده است ((پارکینگ تمام اتوماتیک )) به این دلیل به این تیپ پارکینگ‌ها نسبت داده شده است، چون فرد در روند پارک خودرو تاثیر گذار نیست و فقط خودرو را در محل ورود خودرو تحویل داده و تمامی انتقال‌ها به واسطه سیستم کنترل هوشمند پارکینگ و به صورت اتوماتیک انجام می گردد. ((پازلی افقی)) به این دلیل به این پارکینگ‌ها اطلاق می گردد که مانند خانه‌های یک پازل جاهای خالی ایجاد و مجدد پر می‌گردد. که چون این خالی و پر شدن جاهای خالی و خودروها در یک سطح افقی اتفاق می‌افتد به همین دلیل به این تیپ پارکینگ‌ها، پارکینگ پازلی افقی می‌گویند.

 

ساختار مکانیزم حرکتی پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی

ساختار مکانیزم حرکتی این پارکینگ‌ها از دو بخش پالت و کریر (CARRIER) یا حمل کننده تشکل شده است. و سیستم کنترل پایدار یک نقش اساسی در این پارکینگ ایفا می‌کند. از نظر مکانیکی هر کریر امکان ایجاد دو محور حرکتی، طولی (جلو یا عقب) و محور حرکتی عرضی (چپ و راست) را دارد. در تمام محل‌های پارکینگ کریرها بر روی زمین نصب شده‌اند.

که هر کدام به صورت مجزا و گروهی قابلیت دریافت و اجرای فرمان‌هایی را دارند. هر کریر خود به تنهایی یک باکس فرمان مجزا دارد که این باکس، فرمان‌های مربوط با ID  خود را از شبکه دریافت و اجرا می کند.

ساختار مکانیزم حرکتی پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی

اما بخش دیگر مکانیزم پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی پالت‌ها هستند که در تمام سیستم متحرک هستند و باید دارای استحکام کافی از بُد مکانیکی باشند، چون وزن اصلی خودروبر روی این پالت‌ها می‌باشد.

در تصاویر زیر یک پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی با دید از بالا ترسیم شده است. اگر از چپ به راست تصویر را دنبال کنید نحوه خروج یک خودروی در خواست شده توسط سیستم کنترل را در این مدل پارکینگ مشاهده خواهید کرد.

سیستم کنترل را در این مدل پارکینگ

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید اگر بخواهیم خودرو شماره 11 (با رنگ قرمز مشخص شده) را از پارکینگ خارج کنیم مراحل زیر باید اجرا شود.

 1. خودرو 11 باید از محل پارکینگ خارج شود.
 2. خودروی شماره 12 به راست حرکت کند.
 3. خودرو شماره 12 به بالا حرکت کند.
 4. خودروی شماره 11 به اندازه 2 کریر به راست حرکت کند.
 5. خودروی شماره 11 به اندازه 4 کریر به پایین حرکت کند.
 6. خودروی شماره 11 نیم کریر به راست حرکت کرده و موازی صفحه گردان متوقف می‌شود.
 7. خودروی شماره 11 یک کریر به پایین حرکت می کند.
 8. خودرو شماره 11 توسط صفحه گردان 180 درجه گردش می‌کند، و آماده تحویل برای خروج از پارکینگ می‌باشد، و در اتاق ایزوله قابل تحویل است.

خودروی شماره 11 نیم کریر به راست حرکت کرده و موازی صفحه گردان متوقف می‌شود.

در مراحل بالا مشاهده کردید که یک خودرو باید چه روندی را طی کند تا بتواند از پارکینگ خارج شود. و تمامی این مراحل توسط سیستم کنترل هوشمند و با برنامه نویسی PLC دقیق یک‌به‌یک اجرا می‌گردد. و هر حرکت کریر تا 5 ثانیه زمان نیاز دارد. در تصویر زیر نحوه خروج دورترین خودرو نسبت به ورودی را مشخص کرده ایم.

تصویر زیر نحوه خروج دورترین خودرو نسبت به ورودی را مشخص کرده ایم.

 

استانداردهای پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی

شرکت ماشین سازی مبتکران تمامی آیتم‌های استاندارد ملی ایران با شماره 20533 و با نام پارکینگ‌های مکانیزه (خودرو) الزامات و توصیه‌ها را به عنوان حداقل شرایط کارکرد ایمن سیستم‌های فوق رعایت می نمایید و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی اخذ گواهی استاندارد پارکینگ فوق را از سازمان ملی استاندارد ایران را برحسب هر پروژه متعهد می گردد. علاوه بر موارد فوق، ارائه پیشنهاد فنی و جامع در خصوص تجهیزات مناسب برای پارکینگ‌های مکانیزه تمام اتوماتیک (رباتیک) مطابق با استاندارد NFPA 88A STANDARD FOR PARKING STRUCTURE  را در قالب یک پیشنهاد جداگانه جهت اجرا به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

برخی مشخصات سیستم کنترل

سیستم کنترل هوشمند پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی از یک سیستم کنترل مرکزی در درب ورودی با کارت خوان اختصاصی و همچنین صفحه لمسی صنعتی با زبان فارسی در هر طبقه تشکیل می شود. عملکردها و منوهای متفاوتی در این صفحه نمایشگر تعبیه شده است که با پسوردهای متفاوت دارای دسترسی‌های متفاوتی می‌باشد. و سطح بندی در دسترسی مطابق استاندارد برای استفاده کننده، بهره بردار و واحد تعمیرات با پسوردها متفاوت ایجاد گردیده است. علاوه بر سیستم کنترل فوق هر کریر به صورت مجزا یک باکس کنترل دارد که همه باکس‌های مذکور از طریق یک شبکه صنعتی به باکس اصلی مرتبط هستند.

برخی مشخصات سیستم کنترل

لازم به ذکر است چون سیستم کنترل در این مکانیزم نقشی حیاتی دارد تمام سیستم کنترل دارای (REDUNDANT) یا تکرار شونده است. یعنی از بخش‌های اصلی کنترل و سنسورهای که خطای آنها می‌تواند عملکرد مکانیزم را مختل کند همه به صورت دو زوج با عملکرد یکسان استفاده شده است تا اگر سیستم A از کار افتاد یا به هر دلیلی دارای خطا شد سیستم B به صورت اتوماتیک وارد مدار شود و کنترل سیستم را به عهده گیرد. ضمن اینکه تمام سیگنال‌های خطا هم در صفحه کنترل اصلی دستگاه نمایش داده می شود و یک پروتکل عیب‌یابی نیز در آن تعبیه شده است که مراحلی که باید برای برطرف شدن خطا طی شود را توضیح می دهد. و هم به مرکز آمار شرکت سازنده (ماشین سازی مبتکران با برند پارک سی) ارسال می شود تا پشتیبانی فنی از طریق اینترنت عیب‌های نرم افزاری را بر طرف نمایید.

 

گزارش وضعیت پارکینگ‌ تمام اتوماتیک پازلی افقی در خارج از کشور

یکی از فعال‌ترین شرکت‌های سازنده پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی در دنیا شرکت 5BY2 در هلند می باشد. که این شرکت از سال 1992 تا کنون توانسته با بیش از 59 پروژه فعال در اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی و بدون هیچگونه حادثه کارایی سیستم‌های فوق را اثبات نماید. در سال 2016 شرکت LODIGE آلمان که در زمینه لوجستیک مکانیزه فرودگاهی از شرکت‌های فعال دنیا است، مالکیت شرکت 5BY2 را خریداری کرد تا بتواند با پشتوانه و مکانیزم بسیار کاربردی پارکینگ‌های تمام اتوماتیک پازلی وارد عرصه پارکینگ سازی شود.

گزارش وضعیت پارکینگ‌ تمام اتوماتیک پازلی افقی در خارج از کشور

سابقه بسیار طولانی کارکرد بدون حادثه، تعداد پروژه‌های زیاد اجرا شده در وسعت سه قاره و ورود شرکت‌های با اعتبار بالا و خرید مالکیت شرکت سازنده این مدل به علاوه کسب گواهی BREEAM(British Research Establishment Environmental Assessment Method)  و LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) همه‌و‌همه گواه کاربردی و ایمن بودن سیستم و مکانیزم پارکینگ‌های تمام اتوماتیک پازلی افقی می‌باشد.

 

دانلود کاتالوگ به زبان انگلیسی پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی
دانلود کاتالوگ شماره 1
دانلود کاتالوگ شماره 2

 

[av_button_big label='مشاهده نسخه pdf مقاله: پارکینگ تمام اتوماتیک پازلی افقی' description_pos='below' link='manually,https://plus-parking.com/wp-content/uploads/2020/03/Horizontal-puzzle-full-automatic-parking.pdf' link_target='_blank' icon_select='no' icon='ue800' font='entypo-fontello' custom_font='#ffffff' color='theme-color' custom_bg='#444444' color_hover='blue' custom_bg_hover='#444444' av_uid='av-3vnr' custom_class='' admin_preview_bg=''][/av_button_big]

 

 

پارکینگ پازلی یا پارکینگ ماتریسی مکانیزه طبقاتی چیست و قیمت آن چقدر است

با توجه به نیاز روز افزون به خودرو در شهرهای بزرگ و صنعتی و نبود فضای پارک مناسب در منازل یا محل های اداری، پارکینگ های مکانیزه یک راه حل اساسی برای حل این چالش به حساب می آیند.

این نوع پارکینگها جهت استفاده در مجموعه های مسکونی – اداری – تجاری و عمومی مناسب می باشند . و در طبقات همکف یا زیر زمین که ارتفاع آن حدودا ۴ مترو بیشتر است مناسب می باشند، جهت افزایش تعداد پارکینگ نوع nx2(تعداد ورودی =n و تعداد طبقه =۲) آن بشدت توصیه می گردد.

پارکینگ مکانیزه پازلی در زمانی که مسیر دسترسی کافی و ظرفیت پارکینگ متوسط باشد با توجه پایین بودن هزینه نسبت به انواع پارکینگ های مکانیزه و همچنین موارد کاربرد متنوع (روی زمین، زیر زمین و …) مناسب ترین انتخاب می باشند و در جاهایی که ظرفیت بالای پارکینگ مورد نیاز می باشد می توان از تعدادی از این نوع پارکینگ به طور مستقل ، در کنار هم استفاده نمود.

پارکینگ مکانیزه پازلی

پارکینگ مکانیزه پازلی دارای مزایای زیر می باشد:

 • انعطاف پذیری بالای سیستم از نظر ظرفیت و سرعت
 • ارزان بودن سیسم در مقایسه با پارکینگ برجی و رمپی
 • سرعت بالای تولید
 • قابلیت جابجایی (portable)
 • عملکرد ساده
 • بدون نیاز به اپراتور مخصوص
 • امنیت بالا
 • و …

 

مشخصات خودرو انواع خودرو کوچک متوسط بزرگ
اندازه خودرو(L*W*H) ۱۴۵۰*۱۸۰۰*۴۷۰۰ ۱۵۵۰*۱۸۵۰*۵۱۰۰ ۱۵۵۰*۱۹۰۰*۵۳۰۰
وزن خودرو ۱۵۰۰≥ ۱۷۰۰≥ ۲۱۰۰≥
مشخصات پارکینگ اسلایدینگ A ۲۳۵۰ ۲۴۰۰ ۲۴۵۰
B ۵۴۰۰ ۵۷۰۰ ۶۰۰۰
C ۷۲۰۰≤ ۷۳۵۰≤ ۷۵۰۰≤
ارتفاع ۳۶۰۰≤
سایر مشخصات روش محرک موتور و زنجیر
روش کار دکمه ای و اتوماتیک (IC card)
قدرت ۳۸۰V/50Hz
جابجایی در ارتفاع قدرت موتور ۲٫۲kw
سرعتی ۴m/min
جابجایی در عرض قدرت موتور ۰٫۲kw
سرعتی ۸m/min
 
 
پارکینگ مکانیزه پازلی

ایمنی سیستم

 

هنگام ورود و خروج

 • تعیین طول خودرو
 • تعیین ارتفاع خودرو
 • تعیین وزن خودرو
 • اخطارهای لازم جهت توجه به محیط
 • وجود نگهدارنده چرخ خودرو
 • کنترل توسط مونیتور PLC
 • محل قرارگیری دقیق پالت هنگام ورود و خروج

 

هنگام پارک

 • وجود سیستم ضد سقوط
 • واکنش اتوماتیک کل سیستم در هنگام بروز خطر
 • کنترل حرکت پالت و لیفتر
 • سیستم اعلام خطر
 • ایست اضطراری
 • تعادل کامل خودرو هنگام حرکت
 • کنترل توسط مونیتور PLC
 • سیستم اعلام و اطفاء حریق
 

موارد استفاده از پارکینگ مکانیزه پازلی

 • قابل استفاده در حاشیه پارک ها و اماکن تفریحی
 • قابل استفاده در حیاط منازل یا ساختمان های اداری
 • قابل استفاده در پارکینگ های رمپ
 • قابل استفاده در تعمیرگاه
 • قابل استفاده در حاشیه خیابان ها

پارکینگ پازلی یا ماتریسی :

دراین نوع پارکینگها فضاهای پارک هرکدام مانند درایه های ماتریس دارای شماره سطر و ستون میباشند که سطرها همان طبقات پارکینگ هستند اتومبیل درهرجایگاه توسط الگوریتم خاصی جابجا میشوند بطوریکه از فضای ورودی بسمت نزدیکترین فضای پارک هدایت میشوند.

Puzzel System Parking

اتومبیلها جای ثابتی ندارند و با ورود و خروج هر اتومبیل به پارکینگ محل خود را تغییر میدهند تا بتوان با جابجایی تحت الگوریتم ذکر شده اتومبیلی را به ورودی برساند یا اتومبیل جدیدی را که وارد پارکینگ شده در محلی پارک نماید این الگوریتم تقریبا مانند حرکات مورد نیازبرای حل کردن روبیک است. بهمین دلیل دراین ماتریس معمولا تعدادی (حداقل یک عدد) جای خالی وجود دارد

پارکینگ مکانیزه پازلی افقی

پارکینگ مکانیزه پازلی یکی دیگر از انواع سیستم های هوشمند پارکینگ است.

این پارکینگ مکانیزه برای تامین جای پارک در اماکن مختلف تجاری، اداری، منازل، شرکت ها، تعمیرگاه ها و هر مکانی که نیاز به افزایش جای پارک به نسبت مساحت دارد، مناسب است.

در این سیستم همیشه یکی از پالت ها خالی است. با حرکت پالت به صورت افقی و عمودی خروج یا ورود خودرو به پارکینگ انجام می شود. از متدوال ترین پارکینگ پازلی، می توان به نوع ۸ تایی آن اشاره کرد.

امکان افزایش ظرفیت تا ۵۰ جای پارک و حتی بیشتر نیز وجود دارد.

اما معمولا از این سیستم در ظرفیت های بالا استفاده نمی شود. به علت اینکه در پارکینگ مکانیزه پازلی با ظرفیت بالا، زمان تحویل خودرو نسبت به سایر سیستم های پارکینگ مکانیزه بیشتر است.

در اماکنی که تعداد مراجعه به صورت همزمان بالاست، سیستم پازلی گزینه مناسبی نیست. در این موارد سیستم های روتاری یا چرخ و فلکی، برجی و گرند پیشنهاد می شود.

پارکینگ پازلی چند طبقه


پارکینگ پازلی چند طبقه : امروزه با ورود حجم بالایی از خودروها ، سرانه خودرو از یک دستگاه به ازای هر واحد مسکونی یه دو یا سه واحد در حال افزایش است .این امر باعث ازدحام خودروها در حاشیه خیابان ‌ها و کوچه‌ها شده است. در این وضعیت می بایست روشی را پیشنهاد نمود که حجم بالایی از پارکینگ را برای رفع کمبود فضای پارک در شهرها را به ارمغان بیاورد.
نظر به اینکه حل بسیاری از مشکلات در کلان شهرها تنها از طریق تجهیزات مدرن امکان پذیر است، ما را عزم بر این است با ارائه و پشتیبانی از این سیستم بتوانیم گره ای از مشکلات شهرمان را بگشاییم. لذا پیشنهاد شرکت ایده آل پارک استفاده از پارکینگ های طبقاتی میباشد.
پارکینگ پازلی چند طبقه نوعی از پارکینگ های طبقاتی میباشد که با مکانیزم پازلی خودرو ها را در کمترین زمان ممکن پارک نموده و نیز در زمان تحویل خودرو را با کمترین اتلاف وقت به محل خروج میرساند.
این مدل از پارکینگ مکانیزه با افزایش 8 عددی فضای پارک به ازای هر یک عدد فضای پارک ، راه حلی مناسب برای فشرده سازی فضای پارکینگ در نقاط مختلف شهر است.
در این مدل با تکیه بر اصل فشرده سازی و حرکت نزدیک به هم ، نوع جدیدی از پارکینگ های هوشمند شهری است که میتواند به عنوان راه حلی مناسب در جهت کمبود فضای پارک مورد استفاده قرار گیرد.
در این مدل با در نظر گرفتن فضای پارک تا سقف 8 طبقه و پنج ردیف کنار هم ظرفیت 31 عددی فضای پارک را فراهم می آورد.
مشخصات :
قابلیت استفاده تا 8 طبقه
قابلیت استفاده از بین 2 ردیف تا 7 ردیف کنار هم
ایده آل برای مجتمع های ساختمانی ، مراکز اداری و نمایندگی های خودرو
برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 

 

شرکت پارکینگ سازی ایران سازنده انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه در ایران با بهترین قیمت
شماره تماس جهت مشاوره رایگان: 09120536138 فرجی